Transformacja zawodowa metodą CSR – zaplanuj swoją karierę, aby pracować z poczuciem sensu i satysfakcji.

Przeczytaj więcej o metodzie CSR opracowanej przez Talent Development Institute w celu wsparcia w procesie świadomego kształtowania swojego życia zawodowego.

Metoda ta została opracowana przez Talent Development Institute w wyniku wieloletniej pracy z osobami w kontekście ich skuteczniejszego zarządzania własnymi talentami, budowania ścieżki zawodowej opartej o ich pasje, wartości i talenty.

Celem metody jest przeprowadzenie osoby przez proces transformacji zawodowej. 

  • Od miejsca, gdzie osoba czuje brak pasji, spełnienia, satysfakcji zawodowej.
  • Do miejsca, w którym osoba ma ma przemyślany plan, zgodnie, z którym rozpoczyna realizację zmiany. Ma poczucie, że  w wyniku realizacji planu, będzie pracować w zgodzie ze swoimi wartościami,  wykorzystując swoje talenty, czerpiąc poczucie satysfakcji zawodowej i sensu, osiągającspełnienie.

Metoda CSR System ® jest szczególnie adresowana do pracy z osobami, które:

  • mają już minimum 5 lat doświadczenia zawodowego,
  • nie chcą kontynuować obecnej kariery w obecnej formie,  pragną zmiany zawodowej,
  • czują, że obecna kariera, miejsce pracy, relacje w miejscu pracy, wpływają na pogorszenie ich samopoczucia i satysfakcji z pracy,
  • pragną odnaleźć i zaplanować zmianę w swoim życiu,
  • zależy im na tym, aby pracować z pasją i poczuciem sensu.

Metoda ta, opracowana i przetestowana na tysiącach osób, przez Talent Development Institute, prowadzi osobę przez 7 etapowy proces, w ramach którego klient dokonuje transformacji na gruncie zawodowym.

Proces metody składa się z 7 kluczowych etapów, realizowanych przez Certyfikowanego Coacha metodologii CSR ® za pomocą 10 sesji coachingowych, z wykorzystaniem  licznych narzędzi używanych podczas poszczególnych etapów.

Etap 1 – Audyt obecnej sytuacji osoby

Etap pozwalający na wstępną analizę obecnej sytuacji zawodowej osoby, oczekiwań osoby wobec planowanej transformacji. Tak, aby wypracowany plan transformacji zawodowej był dopasowany zarówno do potrzeb, aspiracji, marzeń osoby, ale jednocześnie biorąc pod uwagę obecne doświadczenie i inne czynniki ważne dla danej osoby.

Etap 2 – Kluczowe Przekonania

Etap ten pozwala zidentyfikować najczęstsze przekonania, jakie mogą blokować osobę w skutecznej transformacji zawodowej oraz sposoby pracy nad ich eliminacją, w stopniu  pozwalającym na  pożądaną transformację.

Etap 3 Odkrywasz swoje talenty

Na tym etapie Coach stosuje narzędzia, które pozwolą osobie poznać dokładnie swoje unikalne talenty oraz na ich podstawie rozważyć różne kierunki transformacji zawodowej, spójnej z talentami osoby.

Etap 4 – Poczucie sensu, czyli moje wartości

W kolejnym etapie Coach koncentruje się na określeniu najważniejszych wartości  dla osoby, z którą pracuje. Uświadomienie wartości ma pomóc odkryć i przeanalizować, w jaki sposób realizacja tych wartości przekłada się na aspekt zawodowy dla danej osoby. W wyniku tej pracy osoba identyfikuje, czego robienie zawodowo będzie dla niej źródłem jej powołania i poczucia sensu.

Etap 5 – Misja, czyli cel życiowy

Transformacja zawodowa to długi proces. Ważnym elementem jest wypracowana przez ciebie misja życiowa i zawodowa.   Ten etap jest poświęcony wypracowaniu misji, ubraniu jej w słowa. Słowa te będą drogowskazem, który będzie wyrażać pasję i wartości, którymi kierujesz się w pracy. To co nadaje sens Twojej pracy i w sprawia satysfakcję w życiu zawodowym.

Etap 6 – Plan, czyli wdrożenie marzenia w życie

Jest to fundamentalny etap pracy w ramach metody CSR. Coach wspólnie z Tobą wypracowuje konkretny plan transformacji zawodowej, w oparciu o wcześniej odkryte talenty, wartości i misję. Każda osoba kończy ten proces, nie tylko pomysłem na siebie, ale i konkretnym planem dalszego rozwoju swojej ścieżki zawodowej.

Etap 7 – Sabotażyści planu, czyli co może się nie udać

Wątpliwości i zawahania mogą pojawiać się na każdym etapie procesu. Nawet po zakończeniu procesu, w trakcie realizacji planu.  Skuteczność tej metody polega na  wypracowaniu przy wsparciu  Coacha,  strategii  postępowania z potencjalnymi wyzwaniami.  Ostatni etap to praca mentalna nad tzw. sabotażystami planu: zewnętrznymi, ale też wewnętrznym krytykiem. Cel tego kończącego etapu, to wyposażenie Ciebie w narzędzia/techniki do skutecznego postępowania podczas realizacji planu transformacji.

Zamknięcie procesu

Zakończenie procesu, w którym Coach i osoba realizująca proces CSR, podsumowują przebytą drogę, osiągniętę cele określone na wstępie procesu CSR.